Narzędzia

Narzędzia

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że praca na placach budowy, przy budowie dróg, mostów,...

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Każdy z nas posiada jakieś pasje i zainteresowania. Dla wielu z nas pasją może być własna...

Kraty pomostowe w Internecie

Kraty pomostowe w Internecie

W różnych miejscach i w różnych gałęziach przemysłu wykorzystuje się różnego rodzaju kraty...

Praca jako tłumacz

Praca jako tłumacz

Jeśli zastanawiamy się na wyborem zawodu jaki moglibyśmy uprawiać, na pewno jednym z pomysłów...

Kosmetyki Goldwell i Wella

Kosmetyki Goldwell i Wella

Trudno byłoby zapewne wyobrazić sobie współczesne życie bez Internetu. Dlaczego? Przede...

 • Narzędzia

  Narzędzia

 • Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

 • Kraty pomostowe w Internecie

  Kraty pomostowe w Internecie

 • Praca jako tłumacz

  Praca jako tłumacz

 • Kosmetyki Goldwell i Wella

  Kosmetyki Goldwell i Wella

Cechy dobrego lokalu użytkowego

Nowoczesne biuro, hala produkcyjna, sklep czy gabinet stomatologiczny. Wszystkie wymienione miejsca zlokalizowane są z reguły w tak zwanych lokalu użytkowym. Jak sama nazwa wskazuje tego typu pomieszczenia (do których zaliczamy nie tylko pojedyncze pokoje, ale również całe budynki) przeznaczone są do celów użytkowych. Lokalem tego typu nie może być mieszkanie czy pomieszczenie gospodarcze. Obecnie na rynku dość łatwo znaleźć oferty związane ze sprzedażą bądź wynajmem lokali użytkowych. Okazuje się jednak, że wymogi związane z takimi przestrzeniami są bardzo rygorystyczne. Jeśli deweloper bądź przedsiębiorca decydują się wybudować budynek użytkowy, muszą spełnić szereg surowych wytycznych. Te ostatnie mogą być bardzo różne w zależności od tego, do czego przyszły budynek i lokale będą wykorzystywane. Poszukując lokalu użytkowego na wynajem powinniśmy mieć świadomość tego, że przyszły budynek (w którym zorganizujemy siedzibę naszej firmy) musi spełniać określone normy. Na co warto zatem zwrócić uwagę podczas poszukiwań?

Metraż lokalu

W zależności od prowadzonej działalności, zapotrzebowanie na wielkość biura, sklepu czy innej działalności może się oczywiście zmieniać. Nie ma sensu wynajmować wielkiej przestrzeni, jeśli w praktyce nie będzie nam ona do niczego potrzebna. Na rynku można znaleźć bardzo różnorodne powierzchnie użytkowe. Niektórzy właściciele oferują na wynajem całe budynki. Takie rozwiązanie może się sprawdzić na przykład wtedy, gdy chcemy otworzyć restaurację. Pojedyncze lokale   użytkowe porównywalne pod względem metrażu do dwupokojowych mieszkań sprawdzą się w przypadku mniejszych firm, niewielkich sklepów czy gabinetów lekarskich. 

Media i standard

Z reguły w dostępnych lokalach użytkowych możemy liczyć na sprawne instalacje dostarczające prąd, wodę czy gaz. W niektórych nieruchomościach nie jest to jednak standard. Dlatego też poszukując optymalnego lokalu lepiej dopytać się właściciela nawet o tak – jak się okazuje często tylko na pozór – podstawowe rzeczy. Dodatkowym plusem budynków użytkowych jest obecność linii telefonicznych oraz internetu. Jeśli właściciel zapewnia najemcy wspomniane benefity, nie trzeba będzie załatwiać „podpięcia” mediów na własną rękę. 

Umeblowanie lokalu

Czasami zdarza się tak, że umeblowanie lokalu użytkowego jest nam na rękę. Z reguły – prowadząc sklep czy gabinet lekarski – wolimy sami urządzić wynajmowaną przestrzeń. Jeśli właściciel dysponuje wolnymi meblami, zazwyczaj chętnie je udostępnia. Czasami jest w stanie wywieźć obecne szafki, kanapy czy biurka, jeśli sami chcemy wstawić własne meble. Kwestia umeblowania zazwyczaj jest bardzo dyskusyjna. Warunki można negocjować, by wspólnie osiągnąć optymalny kompromis. 

Lokalizacja obiektów użytkowych

Bardzo ważnym elementem każdego budynku użytkowego jest oczywiście jego lokalizacja. Musimy pamiętać, że do wynajętego biura czy lokalu każdego dnia będą docierać nie tylko pracownicy, ale również klienci. Warto zatem wynajmować takie przestrzenie, do których dość łatwo dojechać za pomocą samochodu czy komunikacji miejskiej. Najbliższa lokalizacja nie powinna budzić wątpliwości w konktestach bezpieczeństwa czy też w kontekstach estetycznych. Bezpieczna i ładna okolica z pewnością przekona do siebie potencjalnych klientów. Co więcej będzie również współodpowiedzialna za pierwsze wrażenie czy budowanie marki w świadomości obecnych oraz przyszłych klientów. Interesujące lokale użytkowe pod tym względem znajdziemy na przykład na stronie masterminvest.pl

Ochrona budynku z lokalami użytkowymi

Jeśli poszukujemy lokalu użytkowego, warto wybierać przestrzenie zlokalizowane w nowych, bezpiecznych budynkach. Z reguły obiekty przeznaczone na wynajem są monitorowane, dlatego warto upomnieć się o taką opcję, jeśli w interesującym nas punkcie nie ma kamer. Dodatkowym atutem niektórych nieruchomości użytkowych jest ochrona, która „stacjonuje” w danym budynku przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Warto jednak pamiętać, że za takie dodatki z pewnością będziemy musieli nieco dopłacić. Z drugiej strony bezpieczeństwo powinno być przecież stawiane na pierwszym miejscu.

Dodatkowe plusy budynków użytkowych

Jeśli lokal znajduje się na piętrze, warto zorientować się, czy w budynku znajdują się windy. Dotarcie na pierwsze piętro może być uciążliwe (a nawet niemożliwe) dla osób starszych czy poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie wspominając o kolejnych kondygnacjach. W nowoczesnych budynkach możemy liczyć nie tylko na optymalne ogrzewanie, ale również na klimatyzację. Coraz częściej w nieruchomościach użytkowych montuje się również nowoczesne systemy alarmowe (np. przeciwwłamaniowe, przeciwpożarowe), dzięki którym przebywanie w budynku jest nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne. Dodatkowym atutem lokali użytkowych mogą być asfaltowe drogi dojazdowe czy parkingi podziemne. 

Idealny lokal użytkowy

Trudno znaleźć taki lokal użytkowy, który spełni wszystkie oczekiwania. Warto jednak wybrać nieruchomość posiadającą najważniejsze wytyczne dobrej przestrzeni użytkowej. Ważna jest przede wszystkim lokalizacja. W cenie okazuje się również bezpieczeństwo i szeroko pojęty komfort.