Narzędzia

Narzędzia

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że praca na placach budowy, przy budowie dróg, mostów,...

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Każdy z nas posiada jakieś pasje i zainteresowania. Dla wielu z nas pasją może być własna...

Kraty pomostowe w Internecie

Kraty pomostowe w Internecie

W różnych miejscach i w różnych gałęziach przemysłu wykorzystuje się różnego rodzaju kraty...

Praca jako tłumacz

Praca jako tłumacz

Jeśli zastanawiamy się na wyborem zawodu jaki moglibyśmy uprawiać, na pewno jednym z pomysłów...

Kosmetyki Goldwell i Wella

Kosmetyki Goldwell i Wella

Trudno byłoby zapewne wyobrazić sobie współczesne życie bez Internetu. Dlaczego? Przede...

 • Narzędzia

  Narzędzia

 • Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

 • Kraty pomostowe w Internecie

  Kraty pomostowe w Internecie

 • Praca jako tłumacz

  Praca jako tłumacz

 • Kosmetyki Goldwell i Wella

  Kosmetyki Goldwell i Wella

Generalne wykonawstwo

MastermInwestycje budowlane od paru lat podnoszą w Polsce swój poziom zarówno pod względem jakościowym, jak i pod względem technologicznym. Zapotrzebowanie na nowe nieruchomości jest ogromne i mowa tutaj nie tylko o lokalach mieszkalnych. Równie prężnie powstają nowe biurowce czy nowoczesne hale produkcyjne i przemysłowe. Wielu deweloperów nadzoruje jednocześnie kilka czy nawet kilkanaście dużych projektów. Wydaje się, że żadna spółka nie jest w stanie zapanować nad tak rozległymi działaniami. Okazuje się jednak, że w całkiem prosty sposób można tego dokonać. Mowa oczywiście o generalnych wykonawcach, którzy pomagają inwestorom i firmom deweloperskim nadzorować określone projekty tak, by każdy z nich został zrealizowany precyzyjnie, solidnie i zgodnie z założonymi planami. Dzięki generalnym wykonawcom inwestorzy dotrzymują wszelkich terminów i oddają budynki do użytku w stanie idealnie zaplanowanym. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak wielką rolę pełnią dziś generalni wykonawcy, ponieważ niestety w teraźniejszych czasach niewiele osób ma w ogóle świadomość ich obecności na szeroko pojętym rynku budowlanym.

Proces inwestycyjny – najważniejsze elementy

Zanim deweloper przystąpi do współpracy z wykonawcą generalnym, najpierw musi podjąć pewne kroki, które mają na celu umożliwienie realizacji zaplanowanych działań. Pierwszym krokiem (całkowicie niezbędnym) staje się stworzenie projektu, który potem będzie podstawą do wykonania prac budowlanych. Znalezienie odpowiedniego architekta wbrew pozorom nie jest łatwe. Nierzadko na poziomie planowania wielu szczegółów między deweloperem a architektem dochodzi do kłótni. Warto współpracować więc z takimi spółkami, które potrafią prowadzić cywilizowane rozmowy. W dużej mierze pozytywna współpraca jest także zależna od dewelopera. Jeśli ten nie będzie nastawiony ugodowo projekt możne ulec opóźnieniu. Dotyczy to zresztą nie tylko fazy projektowej, ale także działań późniejszych. Po zatwierdzeniu projektu należy oczywiście zająć się znalezieniem generalnego wykonawcy. Ten ostatni po określeniu szczegółowych warunków współpracy będzie miał jedno podstawowe i zarazem najważniejsze zadanie – doprowadzić budowę do końca. Bywają oczywiście wyjątki, w których generalny wykonawca nadzoruje wykonanie projektu tylko do pewnego momentu. Należy przy tym podkreślić, że zdarzają się jednak one proporcjonalnie rzadko.

Generalny wykonawca – obowiązki podczas trwania projektu

Obowiązki generalnego wykonawcy w żaden sposób nie zostały określone. Każda jednorazowa współpraca wykonawcy z deweloperem opiera się na pojedynczych ustaleniach, które – dla dobra obu stron – powinny zostać spisane w umowie. Najczęściej generalny wykonawca przejmuje wszystkie obowiązki dewelopera. W zależności od konkretnej firma, generalny wykonawca może sam zająć się budową obiektu lub też zlecić ją kolejnemu podwykonawcy. Wszystko zależy od tego, w jakim charakterze działa dana działalność. Warto zaznaczyć, że niekiedy postanowienia zawarte w umowie mogą ulec zmianie. Nierzadko potrzebne są dla przykładu dodatkowe czynności budowlane, które generalny wykonawca może za dodatkową opłatą wykonać. Najłatwiejszym sposobem rozwiązania takiej sytuacji jest dodanie aneksu do obecnej umowy. Co istotne, nie ma potrzeby tworzyć nowego dokumentu. Generalny wykonawca najczęściej kończy swoją pracę z chwilą oddania deweloperowi kluczy do mieszkania, biurowca czy hali przemysłowej. Wydaje się więc, że rola jaką pełni jest szczególnie ważna, a w niektórych przypadkach wręcz najważniejsza.

Poszukiwania generalnego wykonawcy

Wielu inwestorów budowlanych od początku swojej działalności współpracuje z określonymi firmami będącymi generalnym wykonawcą. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób do takiej współpracy w ogóle dochodzi. Okazuje się, że najłatwiejszym sposobem kontaktu jest dzisiaj sieć internetowa. Wiele firm nie wyobraża sobie funkcjonowania w dzisiejszym świecie bez tak cennej wizytówki jaką jest witryna firmowa. Każdy profesjonalny wykonawca generalny także posiada taką stronę. Dzięki temu deweloper w potrzebie szybko może znaleźć interesującą go firmę. W branży budowlanej informacje na temat konkretnych spółek przechodzą z ucha do ucha tak zwaną pocztą pantoflową. Dzięki temu inwestorzy wiedzą od razu na jaką witrynę warto zajrzeć, a na którą niekoniecznie. 

Generalne wykonawstwo niewątpliwie stanowi ważną gałąź rynku budowlanego. Bez tej ostatniej terminowe oddawanie zleceń podczas realizacji kilku projektów nie miałoby miejsca. Firmy będące podwykonawcami starają się dopinać wszystko na ostatni guzik po to, by razem z deweloperem sprostać oczekiwaniom stawianym przez klientów czy inne firmy. Warto przy okazji mówienia o generalnych wykonawcach wspomnieć o tych firmach, które w tym zakresie wiodą prym. Warto przy okazji poszukiwania generalnego wykonawcy posiłkować się właśnie stronami internetowymi firm oferujących takie usługi. Co ciekawe, większa część konsumentów w nowym stuleciu właśnie w ten sposób szuka różnego rodzaju usług i produktów. Poszukiwanie generalnego wykonawcy także można zaliczyć do wspomnianej grupy. W ostatecznym rozrachunku wydaje się więc, że jeszcze przez wiele lat generalni wykonawcy będą na polskim rynku potrzebni. Świadczy o tym chociażby zaplanowana ilość kolejnych projektów budowlanych do zrealizowania na najbliższe kilka lat.