Narzędzia

Narzędzia

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że praca na placach budowy, przy budowie dróg, mostów,...

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Każdy z nas posiada jakieś pasje i zainteresowania. Dla wielu z nas pasją może być własna...

Kraty pomostowe w Internecie

Kraty pomostowe w Internecie

W różnych miejscach i w różnych gałęziach przemysłu wykorzystuje się różnego rodzaju kraty...

Praca jako tłumacz

Praca jako tłumacz

Jeśli zastanawiamy się na wyborem zawodu jaki moglibyśmy uprawiać, na pewno jednym z pomysłów...

Kosmetyki Goldwell i Wella

Kosmetyki Goldwell i Wella

Trudno byłoby zapewne wyobrazić sobie współczesne życie bez Internetu. Dlaczego? Przede...

 • Narzędzia

  Narzędzia

 • Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

 • Kraty pomostowe w Internecie

  Kraty pomostowe w Internecie

 • Praca jako tłumacz

  Praca jako tłumacz

 • Kosmetyki Goldwell i Wella

  Kosmetyki Goldwell i Wella

Dobry wodzirej podstawą każdego wesela

 

konsola wodzirejaKażdy z nas był w swoim życiu przynajmniej na jednym weselu, które prowadzone było przez wodzireja, być może nie każdy miał jednak możliwość skorzystania z usług profesjonalistów, którzy dbaliby o oprawę imprezy w sposób należyty, bez wzbudzania w gościach niezręcznego poczucia zażenowania i wstydu. Nie wszyscy są w stanie funkcjonować jako wodzireje z prawdziwego zdarzenia, przede wszystkim dlatego, że tego typu przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zestawu odpowiednich cech charakteru, spośród których na plan pierwszy wyłaniają się przede wszystkim otwartość, charyzma oraz...umiejętność improwizacji. Co więc można zrobić, aby stać się rasowym wodzirejem, który nie miałby nic wspólnego z podrzędnym zabawiaczem?

 Przede wszystkim posiadać umiejętność doskonałego porozumiewania się z ludźmi oraz koncentrowania na sobie ich uwagi, jednak bez zbędnego jej absorbowania. Umiejętność zachowania umiaru oraz właściwych proporcji w prowadzeniu imprezy jest niezwykle ważna, głównie dlatego, że w przypadku wesel to nie wodzirej jest gwiazdą wieczoru, ale Państwo Młodzi. Do jego podstawowych obowiązków nie jest więc na siłę utrzymywanie wszystkich w odpowiednich nastrojach, ponieważ ludzie potrafią bawić się sami, ale rozkręcenie pozytywnej energii, przeprowadzanie gości przez poszczególne części wydarzenia oraz dostosowywanie muzyki oraz zabaw do wieku oraz zainteresowań wszystkich zebranych. Mądry wodzirej wie, kiedy pojawić się na scenie oraz kiedy z niej zejść, dlatego też każdorazowo powinien mieć dobrze skomponowany scenariusz. Oczywiście wiadomo, że wesela są takimi imprezami, które bardzo często posiadają szereg nieprzewidywalnych wydarzeń, dlatego też wodzirej powinien być na tyle elastyczny, żeby wiedzieć jak wybrnąć z, niejednokrotnie kłopotliwych, sytuacji. Scenariusz nie powinien być rutynowy i zawsze ten sam.

Na sukces i powodzenie nie tylko imprezy, ale i samego wodzireja pracują przede wszystkim nieszablonowe pomysły oraz niekonwencjonalny styl prowadzenia. Najpopularniejszą definicją opisującą wodzireja jest stwierdzenie, że jest on osobą, która prowadzi tańce na zabawach i balach dyktując układ korowodu, kolejność figur w tańcu, jednak kojarzenie go wyłącznie z konkursami, opowiadaniem dowcipów oraz robieniem wokół siebie szumu, jest stereotypem, nierzadko bardzo krzywdzącym. Większość współczesnych „zabawiaczy” to profesjonaliści, po kursach, szkoleniach oraz szkołach dla wodzirejów, na których uczą się inteligentnego prowadzenia przedsięwzięć, integrowania grupy oraz dostosowywania się do jej potrzeb i oczekiwań. Tego typu osoba z całą pewnością nie będzie ośmieszała uczestników wesela każąc im „przekładać owoce między nogawkami” czy wywołując na ich twarzach grymasy niezadowolenia czy zażenowania. Zwykle też nie są ludźmi w lakierkach z wężowej skóry oraz marynarce wyszywanej cekinami, śpiewającymi z pasją, majestatem i zaangażowaniem nieśmiertelnego „Białego misia”. Elegancki wygląd, to wizytówka każdego szanującego się wodzireja, dlatego też z pewnością nie będzie on osobą rozśmieszającą do łez wujka Edka rubasznymi dowcipami lub też biegającą w stroju klauna za przerażonymi dziećmi.

dj na weseleWodzireje zwykle zajmują się prowadzeniem imprez na zlecenie, więc nie parają się tego typu zajęciem na pełny etat. W ciągu tygodnia pracują w przedsiębiorstwach, firmach oraz instytucjach państwowych, a w swoje nieodłączne fraki wchodzą dopiero w weekendy, albo na specjalne zamówienia. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że wodzireje prowadzą nie tylko zabawy weselne, ale także spotkania biznesowe, zakładowe oraz imprezy sylwestrowe. W praktyce okazuje się jednak, że zleceń jest na tyle sporo, że niektórzy mogą śmiało powiedzieć, że są wodzirejami pełnoetatowymi, poświęcającymi się prowadzeniem imprez całkowicie. Jako, że tego typu zajęcie wymaga odpowiednich nakładów inwestycyjnych takich, jak sprzęt, nagłośnienie oraz własne kształcenie się, wiele wodzirejów rozwija swoje firmy, szkoląc jednocześnie pracowników, dzięki którym mogą pozyskać cennych współpracowników lub też tworząc zupełnie nowe składy, dzięki czemu są w stanie w tym samym czasie obsługiwać kilka imprez. Swojego fachu wodzireje mogą uczyć się w specjalnych szkołach, jednak w większości przypadków są osobami, które zostały przyuczone do zawodu u boku bardziej doświadczonych kolegów.

Wielu z nich zgodnie twierdzi, że tego typu metoda jest bardziej skuteczna, głównie dlatego, że istnieje możliwość obserwowania przebiegu imprezy „na gorąco” i zdobywania szlifów zawodowych ucząc się jednocześnie improwizowania podczas, czasami zaskakujących, sytuacji, takich jak zasłabnięcie pana młodego, niedostarczenie na czas weselnego tortu czy zawalenia się głównej dekoracji. Być może dlatego wodzireje uwielbiają wesela, w których zresztą uczestniczą najczęściej. Każda impreza jest z innymi gośćmi, dlatego scenariusz tworzony jest dynamicznie w trakcie trwania zabawy. Tego typu przedsięwzięcie niejednokrotnie dostarcza odpowiednich pokładów adrenaliny i pozwala na sprawdzenie swoich pomysłów i umiejętności w trudnych warunkach. Wodzirej musi być maksymalnie elastyczny i posiadać zdolności...psychologiczne. Zmysł obserwacji jest niezwykle cenny, ponieważ pozwala mu na dostosowywanie się do oczekiwań gości, na bieżąco zmieniając repertuar, gdyby okazało się, że przy jakiś zabawach czy piosenkach gości na parkiecie jest zdecydowanie mniej. Na weselach goście są też w różnym wieku, dlatego też scenariusz i repertuar muzyczny może być bardziej zróżnicowany. Sukces imprezy daje też więcej satysfakcji i zadowolenia, że zadanie wykonało się wzorowo, zapewniając doskonałą zabawę nie tylko najmłodszym, ale także starszym uczestnikom wesela. Coraz częściej wodzirej współpracuje też z dj, albo sam nim jest. Być może w pierwszym przypadku sytuacja jest bardziej komfortowa i pozwala na podział obowiązków, jednak wielu prywatnych wodzirejów zajmuje się jednocześnie prowadzeniem zabawy oraz puszczaniem muzyki, stając się tym samym osobą, bez której pejzaż weselny nie byłby już taki sam.