Narzędzia

Narzędzia

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że praca na placach budowy, przy budowie dróg, mostów,...

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Każdy z nas posiada jakieś pasje i zainteresowania. Dla wielu z nas pasją może być własna...

Kraty pomostowe w Internecie

Kraty pomostowe w Internecie

W różnych miejscach i w różnych gałęziach przemysłu wykorzystuje się różnego rodzaju kraty...

Praca jako tłumacz

Praca jako tłumacz

Jeśli zastanawiamy się na wyborem zawodu jaki moglibyśmy uprawiać, na pewno jednym z pomysłów...

Kosmetyki Goldwell i Wella

Kosmetyki Goldwell i Wella

Trudno byłoby zapewne wyobrazić sobie współczesne życie bez Internetu. Dlaczego? Przede...

 • Narzędzia

  Narzędzia

 • Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

 • Kraty pomostowe w Internecie

  Kraty pomostowe w Internecie

 • Praca jako tłumacz

  Praca jako tłumacz

 • Kosmetyki Goldwell i Wella

  Kosmetyki Goldwell i Wella

Czym są i jak działają wyceniarki nieruchomości

mobilny internetProfesjonalny sposób wyceniania nieruchomości oraz tworzenie analiz i prognoz dotyczących przestrzeni całego rynku, wymagają nie tylko znajomości mechanizmów i praw, którymi rządzi się cała branża, ale i dostępu do obszernych i wiarygodnych baz danych, gromadzących w swoich zasobach informacje pochodzące z najnowszych badań i raportów. Wiadomo, że profesjonalnej wyceny nieruchomości mogą się podjąć jedynie rzeczoznawcy majątkowi, nie mniej jednak istnieje współcześnie możliwość samodzielnego ustalenia szacunkowej wartości majątku, który znajduje się w prywatnym lub komercyjnym posiadaniu. Biorąc pod uwagę fakt, iż trudno sobie dzisiaj wyobrazić jakiekolwiek działanie, które nie byłoby zapośredniczone przez nowe technologie, także branża nieruchomości zaczęła korzystać z dobrodziejstw Internetu oraz wszelkiego rodzaju oprogramowania komputerowego.

 Ze względu na to, że coraz więcej osób prywatnych zgłaszało potrzebę stworzenia projektu, który pozwalałby im na sprawdzenie potencjalnej ceny swojego mieszkania, domu czy lokalu użytkowego, właściciele stron internetowych powiązanych z nieruchomościami, biura pośrednictwa oraz same biura rzeczoznawców, podjęły się zadania stworzenia aplikacji, takiej jak wyceniarka, która pozwoliłaby na szybkie porównanie cen, niemal bez wychodzenia z domu. Tego typu programy mają oczywiście swoje ograniczenia. Przede wszystkim wyceniarka on-line nie stanowi całkowicie wiarygodnego źródła wiedzy na temat cen, bazy danych, z których korzysta nie muszą być także regularnie aktualizowane. Minusem może być także fakt, że tego typu aplikacje ograniczone są zwykle jedynie do największych polskich miast, przez co pozostałe obszary są wyłączone z badań, jednak można uznać ją za ciekawą alternatywę dla samodzielnie przeprowadzanych technik porównawczych. Tego typu analizy polegają zwykle na przeglądaniu ofert portali zajmujących się sprzedażą nieruchomości i poszukiwaniu takich ogłoszeń, które byłyby najbliższe parametrom i opisowi obiektu, który poddawany jest wycenie.

Ryzyko błędnego oszacowania jest w tym przypadku niezwykle duże ze względu na to, że wielu sprzedawców zawyża swoje ceny, a opisy – chociaż nierzadko bardzo szczegółowe – mogą odbiegać od stanu faktycznego. Ze względu więc na to, że analizy rynku nieruchomości i tak zazwyczaj skoncentrowane są wokół największych polskich aglomeracji miejskich, wyceniarka może być doskonałym narzędziem pomocniczym, które może być wykorzystane na przykład przed dokonaniem zakupu mieszkania lub domu. Internetowa wycena może stanowić źródło orientacyjnych danych cennych nie tylko dla samego sprzedającego, ale i dla potencjalnego nabywcy. Może on za pomocą tego typu aplikacji poddać weryfikacji cenę zaoferowaną mu przez pośrednika biura lub samą osobę sprzedającą. Spośród wielu programów istnieją automatyczne wyceniarki, które są na bieżąco aktualizowane, dane, które uzyska się za ich pośrednictwem mogą więc stanowić dobre źródło orientacyjne. Istnieją takie, które wyceniają domy i mieszkania w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu na obecny dzień i rok, ale umożliwiają także sporządzanie analiz historycznych, nawet do czterech kwartałów wstecz. Mogą być więc przydatne w konstruowaniu mini analiz. Wyceniarka może się pojawić także w ofercie biur pośredników nieruchomości oraz biurach rzeczoznawców majątkowych, zazwyczaj w formie ankiety, która może być weryfikowana automatycznie lub ręcznie przez pracowników tego typu miejsc. Na stronie http://zentropypartners.pl/ można znaleźć więcej przydatnych informacji na ten temat.

nieruchomosciNajczęściej jednak są to zaprogramowane aplikacje, stanowiące niezależny system generujący dane na temat cen nieruchomości. Podstawą profesjonalnych programów są ceny transakcyjne pochodzące z aktów notarialnych znajdujących się w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a także archiwach spółdzielni mieszkaniowych. Dane są też na bieżąco weryfikowane przez ekspertów oraz aktualizowane co kwartał zgodnie z tym, co obecnie zauważalne jest w trendach rynkowych. W większości przypadków obsługa tego typu aplikacji polega na wykonywaniu krok po kroku poleceń pojawiających się bezpośrednio na ekranie monitora. Aby więc możliwe było poznanie wartości swojej nieruchomości, przez kilka minut wybiera się lub ręcznie wpisuje dane dotyczące konkretnego obiektu. Pierwszym etapem jest zazwyczaj wybór ogólnej lokalizacji, która dotyczy jednego z największych polskich miast, takich jak: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań. Następnie oznacza się szczegółową lokalizację, taką jak konkretna dzielnica, ulica czy numer domu, po czym konieczne jest określenie podstawowych cech nieruchomości, do których zaliczane są na przykład typ nieruchomości oraz jej powierzchnia.

Formularz może ograniczać się do rynkowych atrybutów domu czy mieszkania, czyli takich, które w istotny sposób wpływają na cenę. Lokalizacja ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. W przypadku mieszkania najczęściej jednak oszacowanie jego wartości będzie wymagało podania także danych szczegółowych, takich jak to czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego czy nie, jego metrażu, liczby pokoi, ilości pięter, umiejscowienia w kondygnacji, typu zabudowania, stopnia eksploatacji, formy własności oraz roku budowy. Po wybraniu polecenia „wyceń” pojawiają się zazwyczaj wyniki wskazujące cenę całkowitą, cenę za metr kwadratowy oraz wskaźnik wiarygodności. Użytkownicy zazwyczaj mogą korzystać z tego typu aplikacji w sposób całkowicie darmowy i jedynie na własny użytek. Ze względu na to, że dane gromadzone są w sposób zautomatyzowany, nie mogą być wykorzystywane jako jedyne wiarygodne źródło informacji. Każda wyceniarka stanowi bowiem orientacyjną bazę wiedzy i jest tylko narzędziem pomocniczym, pozwalającym na zdobyciu podstawowych informacji na temat wartości konkretnej nieruchomości. Ze względu na pewnie niedoskonałości techniczne, nie jest ona w stanie zastąpić opinii rzeczoznawcy majątkowego oraz sporządzanego przez niego operatu szacunkowego.