Narzędzia

Narzędzia

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że praca na placach budowy, przy budowie dróg, mostów,...

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Każdy z nas posiada jakieś pasje i zainteresowania. Dla wielu z nas pasją może być własna...

Kraty pomostowe w Internecie

Kraty pomostowe w Internecie

W różnych miejscach i w różnych gałęziach przemysłu wykorzystuje się różnego rodzaju kraty...

Praca jako tłumacz

Praca jako tłumacz

Jeśli zastanawiamy się na wyborem zawodu jaki moglibyśmy uprawiać, na pewno jednym z pomysłów...

Kosmetyki Goldwell i Wella

Kosmetyki Goldwell i Wella

Trudno byłoby zapewne wyobrazić sobie współczesne życie bez Internetu. Dlaczego? Przede...

 • Narzędzia

  Narzędzia

 • Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

  Przedsiębiorstwa, a fundusze poręczeń kredytowych

 • Kraty pomostowe w Internecie

  Kraty pomostowe w Internecie

 • Praca jako tłumacz

  Praca jako tłumacz

 • Kosmetyki Goldwell i Wella

  Kosmetyki Goldwell i Wella

BALANSER – WYWAŻARKA, ŚCIĄGARKA

Współczesna ergonomia pracy polega przede wszystkim na oszczędności zużytej energii ludzkiej. Podniesienie produkcyjności, obniżenie kosztów i minimalizacja wysiłku to cele, jakie stawiają sobie producenci urządzeń, wspomagających różnego rodzaju montaż i produkcję.

Blanser to urządzenie optymalizujące ciężar, występujące w postaci wyważarki i ściągarki. Dzięki niemu praca przebiega sprawnie, szybko i bezpiecznie. Posiada możliwość ściągania wstecznego i balansowania, dzięki czemu wszelki montaż i produkcja stają się łatwe i szybsze. Klasyfikacja urządzeń balansujących jest prosta. Mogą mieć one postać balansera sprężynowego lub sprężynowego i pneumatycznego jednocześnie.

 Balanser sprężynowy stosowany jest w przypadku ręcznie sterowanych narzędzi, które w swojej pracy muszą być utrzymane na określonym poziomie. Posiada wyciąg liny o różnej długości w zależności od producenta. Tego typu balanser posiada uwzględniony każdy zakres wykonywania czynności montażowych. Balanser sprężynowy posiada zwykle regulator obciążenia granicznego. W zależności od rodzaju, zakres obciążenia może być różny i zależy od wydajności naciągów sprężynowych. Urządzenia balansujące są zwykle wykonane ze specjalnych materiałów o określonej wytrzymałości, aby umożliwić pracę w każdych warunkach. Tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest obudowa bębna liny oraz materiał tworzący sprężynę sprawiają, że balanser jest optymalnie wytrzymały, odporny na uderzenia i ścieranie.

Balanser sprężynowy musi posiadać wysoka skuteczność i odporność, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo pracy. Moc i wytrzymałość tego urządzenia przede wszystkim zależy od liny. Musi ona być maksymalnie silna i posiadać elastyczne ograniczenie naciągu. Zwykle posiada również lekkie karabińczyki, służące do podwieszania obciążenia. Istotną częścią jest również sprężyna o maksymalnie wysokiej wytrzymałości i łatwym ustawieniu obciążenia granicznego. Balanser sprężynowy posiada niekiedy wąż spiralny.

Istnieją również możliwe do wyboru balansery z automatycznym blokowaniem. Stanowią one idealne wsparcie do małej skali narzędzi ręcznie sterowanych. Umożliwia wykonanie prac urządzeniami typu zszywarka, gwoździarka, skaner i etykieciarka ręczna oraz wszelkiego rodzaju urządzenia pomiarowe. Balanser z automatycznym blokowaniem umożliwia jeszcze łatwiejszą regulację obciążenia i optymalizuje obciążenie graniczne podczas wyciągania. Tego typu balanser jest zwykle bardzo wytrzymały i wydajny. Niektóre z tych modeli posiadają funkcję automatycznego blokowania przy wstecznym ściąganiu. Niektóre balansery sprężynowe posiadają specjalne zabezpieczenie przed upadkiem i izolowane zawieszenie.

Obok standardowych balanserów sprężynowych istnieją również balansery sprężynowe o pneumatycznym naciągu sprężynowym. W tych urządzeniach lina stalowa została zastąpiona sprężonym powietrzem. Balanser sprężynowy pneumatyczny zajmuje o wiele mniej miejsca i jeszcze efektywniej ułatwia prace montażowe i budowlane. Składa się z odpornego na uderzenia węża pneumatycznego o określonej przepustowości powietrza i cieśnieniu. W tym przypadku umożliwiona jest wymiana sprężyny nośnej. Dzięki temu, że zajmuje mniej miejsca, jest sam w sobie dużo lżejszy i zapewnia jeszcze lepszy komfort pracy. Zwykle balansery tego typu posiadają również specjalny łańcuch bezpieczeństwa, który gwarantuje większe bezpieczeństwo. Ich obudowa różni się w zależności od modelu. Balanser pneumatyczny może być dodatkowo wyposażony w specjalny wąż spiralny, doprowadzający sprężone powietrze, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany z narzędziami pneumatycznymi.

Wyważarka to specjalnego typu balanser, będący urządzeniem umożliwiającym bardzo precyzyjną pracę. Jest on stosowany w przypadku, gdy konieczne jest wyczucie. Wyważarka jest zwykle wyposażona w łańcuch bezpieczeństwa. Balanser tego typu może być zintegrowany z dowolnym narzędziem.

Przy wyborze optymalnego narzędzia balansującego należy postawić na precyzyjne wykonanie i jakość materiałów. Powinny być wyprodukowane zgodnie z wszelkimi normami bezpieczeństwa (DIN 15112 oraz CE) i przejść liczne testy. Należy również zwrócić uwagę, czy posiadają one znak GS, będący symbolem bezpieczeństwa. W wyborze odpowiedniego balansera warto zwrócić uwagę na określony czas użytkowania, dostępność zamiennych części oraz czas dostawy. Ważny jest również diagram wyciągu i wartość posuwów.

Balanser służy do utrzymania na stałym poziomie urządzeń typu wiertarka, lub wkrętarka. Ich waga nie powinna przekraczać czternastu kilogramów. Urządzenia balansujące służą przede wszystkim do odciążenia osoby, wykonującej określone prace montażowe. Umożliwiają podwieszenie dowolnego narzędzia na określonej wysokości , dzięki czemu jego ciężar jest nieodczuwalny. Wpływa to na precyzję działania oraz systematyczność powtarzania.

Dobrej klasy balanser powinien przede wszystkim zapewnić proces pracy bez zakłóceń. Ciężar urządzenia powinien być nieodczuwalny. Narzędzie służące do balansowania powinno być optymalnie wytrzymałe na wstrząsy i ścieranie oraz łatwe w konserwacji i eksploatacji. Balanser musi zapewniać maksimum bezpieczeństwa, nie zwiększając zużycia danego urządzenia.